TOP

Upiecz własny chleb

Czujesz ten aromat świeżo pieczonego chleba? Z chrupiącą skórką, taki swojski, pyszny, że ma się ochotę zjeść go całego od razu? A teraz pomyśl, ile chemii często zawiera pieczywo kupowane w sklepie. A Ty możesz sobie upiec własny chleb, bez chemii, bez konserwantów, sztucznych dodatków. Myślisz, że to trudne? Nic bardziej mylnego…

sour-dough-654144__180Składniki:

480 gram szklanki pszennej mąki (typ 480)

1,5 dag świeżych drożdży

Płaska łyżeczka soli

250 ml (szklanka) wody o temperaturze pokojowej (będziemy dodawać w razie potrzeby)

Do formowania przygotuj 4 łyżki otrąb pszennych i 2 łyżki mąkiroll-725577__180

Potrzebujesz też garnek żeliwny, lub naczynie do zapiekania, obowiązkowo z pokrywką, o pojemności 2-3 litra

Do miski wrzuć mąkę z solą i dodaj pokruszone drożdże. Wlej wodę i całość wymieszaj, aż wszystkie składniki utworzą gęstą masę. Miskę przykryj ściereczką i odstaw w temperaturze pokojowej na co najmniej 12 godzin (nawet do 18-stu).

flour-759919__180Po tym czasie na stolnicę wysyp mąkę i otręby, oprósz ręce mąką. Masę wyjmij z miski, rozpłaszcz, po czym uformuj kulę. Włóż do miski (która wcześniej została umyta i wysuszona) i ponownie odstaw do wyrośnięcia w ciepłym miejscu.

Do zimnego piekarnika wstaw garnek żeliwny wraz z pokrywką, nagrzej go do 240 stopni i trzymaj jeszcze 10 minut. Po tym czasie wyjmij garnek – pamiętaj, że jest gorący! Włóż do niego ciasto, przykryj i wstaw do piekarnika. Piecz przez 30 minut. Po tym czasie odkryj garnek, zmniejsz temperaturę do 200 stopni i piecz jeszcze 20 minut.

Prawda, że proste?